Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, 
które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu! 
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

W akcji naturalnie udział bierze również Nadleśnictwo Koło!

Sprzątanie odbędzie się w piątek 20 września o godz. 10:00 w trzech lokalizacjach:

- Leśnictwo Kościelec - zbiórka przy leśniczówce, kontakt: Leśniczy Lesław Płachecki tel.: 695 301 914

- Leśnictwo Bugaj - zbiórka przy Szkółce Zespolonej w Kiejszach, kontakt: Leśniczy Sławomir Nitecki tel.: 695 301 923

- Leśnictwo Dęby Szlacheckie - zbiórka przy Szkole Podstawowej w Dębach Szlacheckich,
kontakt: Ilona Żółtowska tel.: 601 261 115; Grzegorz Szarecki tel.: 695 301 932

Chętnych do udziału w akcji prosimy o kontakt z sekretariatem Nadleśnictwa Koło do czwartku 19.09.2019 do godz. 11:00. Tel.: (54) 286 50 84 lub kom. 691 446 061. Ze względów organizacyjnych ilość uczestników jest ograniczona, a o udziale w akcji decyduje kolejność zgłoszeń. W zgłoszeniu należy podać ilość osób oraz jedną z trzech lokalizacji.

Poniżej mapka miejsc zbiórki:

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.