Lista aktualności Lista aktualności

Akcja na "5"

#zabierz5zlasu” – tak brzmi ogólnopolska facebookowa akcja organizowana przez Lasy Państwowe. Akcja polega na tym, że każdy odwiedzający las zabiera ze sobą 5 śmieci i nominuje kolejne osoby do wykonania zadania.

Problem śmieci w lesie jest powszechny w całej Polsce. Ludzie nie mają nawyku zabierania z lasu swoich śmieci. Najczęściej możemy natknąć się na butelki plastikowe, puszki i torebki foliowe. Należy pamiętać, że takie odpady zanieczyszczają środowisko i stanowią ogromne zagrożenie dla roślin oraz zwierząt, które zamieszkują nasze lasy.

Wyrzucenie odpadów do lasu i w miejscach do tego nie przeznaczonych może być surowo karane. Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem, za które można dostać nawet 5000 złotych grzywny. Natomiast za wywożenie do lasu odpadów można nawet trafić do aresztu na 30 dni. Można też zostać gwiazdą youtuba :)

Leśnicy od wielu lat apelują, aby nie zanieczyszczać lasów. W dalszym ciągu spory problem stanowią tak zwane odpady wielkogabarytowe...tak jak np...załączone na powyższych zdjęciach obudowy lodówek, kanapy, telewizory...fotele i inne cuda. Leśniczy mógłby się "urządzić" 😥 Smutne to i straszne, ale tak niestety jest...

Nadleśnictwo Koło, gospodaruje na gruntach leśnych o łącznej powierzchni 11 tyś. ha.

Rocznie, na zbieranie i wywóz nieczystości zebranych z lasu, wydajemy około 50 000,00zł. To dużo, czy mało Twoim zdaniem?

Dopowiem, że za taką sumę moglibyśmy odnowić, czyli posadzić nowy las, na powierzchni 10 ha.

Zabierz 5 z lasu.

Każdy z naszych leśniczych, a mamy ich 10, posiada zapas worków na śmieci.

Zgłoś się do leśniczego z Twojego terenu, a pomoże Tobie przyłączyć się do akcji i zabrać 5 z lasu!