Lista aktualności Lista aktualności

Ponad 40 lat w służbie lasom i ludziom

Ponad 40 lat w służbie lasom i ludziom, 30 lat jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Koło - Mirosław Macherski odszedł na zasłużoną emeryturę.

 

Drogi Panie Nadleśniczy

      W związku z zakończeniem przez Pana pracy na stanowisku nadleśniczego w tutejszym Nadleśnictwie, pragniemy złożyć Panu serdeczne podziękowania za wieloletnie zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz Nadleśnictwa Koło, a tym samym na rzecz  Lasów Państwowych.

Przez blisko 30 lat kierował Pan naszym Nadleśnictwem. Przeżyliśmy wspólnie wiele chwil: tych radosnych, i tych pełnych zawirowań; trudnych, ale częściej – szczęśliwych. Mamy za sobą wspaniałe czasy, choć, jak to bywa w pracy leśnika, były to czasy pełne zmian. Zmieniały się strategie, koncepcje i cele. Jednak niezależnie od tego, co działo się dookoła, dla Pana najważniejsza była podstawowa zasada: uczciwość w pracy.

Praca, którą Pan wykonywał, wymagała jednocześnie wiedzy i umiejętności, merytorycznych kwalifikacji, ale i odpowiednich cech charakteru – staranności, sumienności, cierpliwości. To z takiego połączenia wynikała niezwykła dbałość, jaką wykazywał się Pan w pracy nad powierzonymi obowiązkami. Można śmiało powiedzieć: sprawy lasu traktował Pan jak sprawy własne.

Przez wiele lat mogliśmy obserwować, jak, dzięki Pana zasługom, nasze Nadleśnictwo zmienia się i pięknieje. Dzięki Pana troskliwości i zaradności wzbogaciło się ono między innymi o grunty z Nadleśnictwa Włocławek, wraz z niespełna stuletnim biurem Nadleśnictwa i osadą nadleśniczego. W latach 1998 – 2018 pod Pana kierownictwem gruntownie wyremontowano biuro naszego Nadleśnictwa, wybudowano trzy nowe leśniczówki, a pozostałe osiem odnowiono. Rozbudowano również i zmodernizowano zaplecze szkółkarskie oraz stworzono nowoczesną deszczownię. Do tego doliczyć należy 20 odcinków dróg leśnych o łącznej długości 25 km,

26 zbiorników małej retencji, izbę edukacji przyrodniczo - leśnej, 3 ścieżki edukacyjne, a także odrestaurowanie i wyposażenie w infrastrukturę turystyczną sześciu miejsc postoju.

Wszystko to jednak wartości materialne, jakie pozostawia Pan Nadleśnictwu. Równie ważne, a być może ważniejsze, są wartości, których nie da się tak prosto policzyć i wymienić. To dzięki Pańskiej szerokiej wiedzy i bogatemu doświadczeniu Lasy Państwowe wzbogaciły się o kadrę znakomicie przygotowaną do pracy na szczeblach kierowniczych dyrekcji i nadleśnictwa. Pana zaangażowanie oraz umiejętności współpracy pozwoliły na wytworzenie bardzo dobrych relacji z jednostkami samorządowymi, instytucjami z terenu naszego nadleśnictwa, jak i organizacjami społecznymi. Starania te zostały zauważone oraz docenione licznymi wyróżnieniami i odznaczeniami. O Pańskim przywiązaniu do lasów mogą zaświadczać również publikacje na temat historii Nadleśnictwa Koło, których był Pan inicjatorem. Wreszcie – to dzięki Pańskiemu charakterowi pracę z Panem można określić jako współpracę, pełną profesjonalizmu, ale i serdeczności. Profesjonalizmu – bo w każdym momencie mogliśmy liczyć na to, że podzieli się Pan z nami swoim doświadczeniem. Serdeczności, ponieważ przez ostatnie 30 lat otaczała nas Pańska życzliwość: zawsze, nawet w trudnych chwilach, mogliśmy liczyć na zrozumienie, pomoc i dobrą wolę.

Dlatego dzisiejszy dzień nie jest dla nas dniem radosnym. Mamy jednak powody, by się cieszyć. Wielkim szczęściem możemy nazwać to, że na naszej  drodze zawodowej było nam dane spotkać człowieka wyjątkowego, przyjaznego i zawsze oddanego innym. Takiego, który rzetelność i staranność stawiał na równi z dobrą atmosferą pracy. Panie Nadleśniczy – współpraca z Panem była dla nas przyjemnością, wyróżnieniem i zaszczytem. 

         Za ten wysiłek i zaangażowanie przekazujemy Panu wyrazy  wdzięczności. Pozostaje nam wierzyć, że pracę tę będzie Pan wspominać z sympatią i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, podobnie jak i my będziemy wspominać Pana obecność wśród załogi Nadleśnictwa.

       Życzymy Panu zdrowia, szczęśliwej realizacji Pana dalszych planów życiowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym przez wiele następnych lat.

Od lasu możemy nauczyć się, że zmiany są nie tyle końcem, ile początkiem czegoś nowego. Od Pana mogliśmy nauczyć się, że praca z lasem to nie tylko praca, ale i służba. Emerytura to jedynie przejście w nowy moment, w kolejny etap takiej służby – obowiązku, który nigdy się nie kończy. Choć nie potrafimy przewidzieć, co ów nowy etap przyniesie, o jednym możemy zapewnić.

W naszym nadleśnictwie pozostanie Pan zarazem gościem i gospodarzem – zawsze mile widzianym i nigdy przez nas zapomnianym.    

                                                                                   Z leśnym pozdrowieniem Darz Bór

                                                                                      Pracownicy Nadleśnictwa Koło