Lista aktualności Lista aktualności

Powiatowe Obchody Dnia Lasu w roku 100-lecia Nadleśnictwa Koło

Dzień Lasu w Powiecie Kolskim to wydarzenie świętowane, oczywiście z przerwami, od 1933r.

Od kilkunastu lat, wspólnie przez Nadleśnictwo Koło i Starostwo Powiatowe w Kole, na terenie Szkółki Zespolonej Kiejsze nadleśnictwa.

W tym roku Dzień Lasu miał wyjątkowo uroczysty charakter, ze względu na obchodzone w tym roku 100-lecie Nadleśnictwa Koło. W  programie spotkania znalazły się okolicznościowe przemówienia gospodarzy, zaproszonych gości oraz dyrektora RDLP w Poznaniu, Tomasza Markiewicza. – 25 listopada 1918 roku pojawiła się informacja, że Nadleśnictwo Koło stało się pełnoprawną jednostką administracji leśnej.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


fot. Dariusz Kunicki, Nadleśnictwo Koło


fot. Krzysztof Dorcz

Dzieje jednostki przybliżył nadleśniczy Mirosław Macherski, wyjaśniając przy okazji pewne rocznicowe zawiłości. – Niektórych zapewne dziwi, że 3 lata temu obchodziliśmy 90-lecie Nadleśnictwa Koło, a dziś 100-lecie. Można by sądzić, że w lasach czas biegnie 3 razy szybciej, ale tak nie jest – powiedział. – W 1918 roku pojawił się pierwszy nadleśniczy z pieczęcią skarbową, w celu organizacji nadleśnictwa. Był tu jednak tylko do kwietnia 1919 roku, kiedy przybył kolejny, główny twórca Nadleśnictwa Koło, inż. Stanisław Tomkiewicz. On przez 20 lat organizował to nadleśnictwo i doprowadził je do dobrego stanu. Natomiast w 1925 roku powstało przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, a w ślad za tym utworzono Okręgową Dyrekcję Lasów Państwowych i powołano ponad 300 nadleśnictw. Wśród nich także nasze. Zatem jubileusz 90-lecia w Lasach Państwowych był uzasadniony i potwierdzony dokumentami wysokiej rangi, ale dokumenty dotyczące Nadleśnictwa Koło pojawiły się już w 1918 roku, z czego jesteśmy bardzo dumni i dziś to świętujemy – wyjaśnił Mirosław Macherski, a dyrektor RDLP Tomasz Markiewicz podkreślił znaczenie i istotny związek 100. rocznicy Nadleśnictwa Koło z 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.


fot. Krzysztof Dorcz


fot. Dariusz Kunicki, Nadleśnictwo Koło


fot. Dariusz Kunicki, Nadleśnictwo Koło

Jubileuszowe uroczystości stały się okazją do wręczenia wyróżnień. Tytuł Honorowy za Zasługi dla Powiatu Kolskiego otrzymał nadleśniczy Mirosław Macherski, natomiast na jego wniosek, Kordelasem Leśnika Polskiego, uhonorowany został jego zastępca, Henryk Gostyński. Trzecią osobą, która tego dnia była odznaczana, był Krzysztof Mysiński, który odebrał Srebrną Odznakę Honorową Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.


fot. Krzysztof Dorcz


fot. Anna Kułakowska, okraglemiasto.pl


fot. Anna Kułakowska, okraglemiasto.pl

Z okazji jubileuszu gratulacje za wiek obecności na kolskiej ziemi, z życzeniami kolejnych lat pełnych satysfakcji i zadowolenia z wypełniania służbowych obowiązków wszystkim leśnikom złożyli zaproszeni goście. W bogatym programie obchodów znalazło się również odsłonięcie okolicznościowego obelisku, posadzenie pamiątkowych cisów, koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” oraz Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki. Nie brakło też atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dla nich dostępne były wystawy m.in. historycznych mundurów leśnika, warsztaty w modelowaniu ptaków z masy solnej, pokazy maszyn wielooperacyjnych, pokaz sokolniczy, trenażer strzelecki, strażacki tor przeszkód oraz poczęstunek.


fot. Krzysztof Dorcz


fot. Krzysztof Dorcz


fot. Dariusz Kunicki, Nadleśnictwo Koło


fot. Anna Kułakowska, okraglemiasto.pl


fot. Krzysztof Dorcz


fot. Krzysztof Dorcz


fot. Dariusz Kunicki, Nadleśnictwo Koło

Nadleśnictwo Koło pragnie serdecznie podziękować Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” z Nadleśnictwa Grodzisk pod przewodnictwem Wojciecha Ślicznera, z-cy nadleśniczego, za oprawę muzyczną obchodów; Panu Krzysztofowi Staniszewskiemu - który z sokolnictwem związany jest już od ponad 25 lat, za przybliżenie nam fascynujących tajników pracy z ptakami drapieżnymi; pasjonatom leśnej historii: Markowi Nowakowi z Nadleśnictwa Międzychód oraz Andrzejowi Antowskiemu z Nadleśnictwa Jarocin za ekspozycję historycznych mundurów leśnika. Dziękujemy również KP PSP Koło za pomoc w organizacji atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz Manufakturze Piosenki Harcerskiej Wartaki pod kierunkiem druha Henryka Perzyńskiego (która w tym roku obchodzi 45lecie istnienia) za wspaniały i zabawny koncert najmłodszego pokolenia harcerzy; koledze Szymonowi Czerwińskiemu i Pszczelarzom Ziemi Kolskiej  za przygotowanie wystawy przyrodniczej i pszczelarskiej; Pani Dorocie Maciejewskiej za przeprowadzenie warsztatów w modelowaniu z masy solnej ptaków naszych lasów dla najmłodszych uczestników imprezy oraz firmie UNILAS za pokaz pracy maszyn wielooperacyjnych.

Za owocną współpracę i opracowanie materiałów historycznych dziękujemy Panu Krzysztof Dorczowi, plastykowi, fotografikowi i wydawcy, który pełen zaangażowania i konsekwencji od lat pozwala nam odkrywać wiele nieznanych faktów z dziejów naszego nadleśnictwa.


Okolicznościowe publikacje

 

Tekst: Ilona Żółtowska Nadleśnictwo Koło, Anna Kułakowska okrągłemiasto.pl

Fotografie: Dariusz Kunicki Nadleśnictwo Koło, Anna Kułakowska okrągłemiasto.pl, Krzysztof Dorcz.

Źródło: Materiały do historii Nadleśnictwa Koło, Krzysztof Dorcz.