Lista aktualności Lista aktualności

XII Festyn Archeologiczny „Wehikuł czasu”

W minioną niedzielę - 8 września 2019r.- w Parku Kulturowym w Wietrzychowicach na terenie Nadleśnictwa Koło odbył się XII Festyn Archeologiczny „Wehikuł czasu” realizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczna edycja obchodów EDD w kraju nosi hasło „Polski splot”. Uczestnicy imprezy  poczuli się tak, jakby brali udział w życiu codziennym ludności kultury pucharów lejkowatych 5.500 lat temu.

    Podczas festynu, specjaliści trudniący się archeologią doświadczalną, na zaaranżowanych stanowiskach zaprezentowali przybyłym wszelkiego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w osadzie. Odbyły się pokazy obróbki krzemienia, rogu, kości i bursztynu, wyrabiano prymitywną broń. Uczestnicy festynu mogli obejrzeć pełną gamę wzorów naczyń glinianych, poznali także technikę ich wytwarzania. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się prezentacja neolitycznych instrumentów muzycznych. Tym bardziej, że mogły dla siebie te instrumenty wykonać. Na dłużej goście festynu zatrzymywali się przy stanowiskach obróbki skór i wytwarzania dziegciu mającego szerokie zastosowanie zarówno do celów gospodarczych, jak i leczniczych. Zielarka uchyliła  rąbka tajemnic związanych z ziołolecznictwem oraz innym wykorzystaniem roślin np.: do pozyskania włókien i barwienia tkanin, czy też skóry. Pokazano także najprostsze sposoby tkania.

Tradycyjnie, z okazji obchodów EDD wydana została moneta pamiątkowa "EDD Wietrzychowice 2019".

Ponieważ festyn odbył się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Koło nie mogło zabraknąć naszej reprezentacji. Nadleśnictwo Koło, włączając się w obchodzone w Polsce od ponad 25 lat Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) zaplanował dla zwiedzających spacer nowo zmodernizowaną ścieżką przyrodniczo-archeologiczną „Wietrzychowice”, biegnącą w sąsiedztwie grobowców megalitycznych oraz stoisko promocyjno-edukacyjne nadleśnictwa.

EDD są ważnym wydarzeniem kulturalnym i społecznym. Ich znaczenie polega głównie na integrowaniu społeczeństw poszczególnych krajów Starego Kontynentu wokół idei ochrony dziedzictwa kulturowego, rozumianego jako wspólne, ponadczasowe dobro wszystkich narodów Europy. Mają one także wymiar edukacyjny, gdyż przybliżają obywatelom problemy ochrony tego dziedzictwa, ułatwiając dostęp do zabytków i tzw. kultury wysokiej.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie i odwiedzenie naszego promocyjno-edukacyjnego stanowiska.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Ziemia Izbicka, Miejsko-Gminny Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej

Przy współpracy LP Nadleśnictwa Koło.